Majú sa antibiotiká jesť nalačno alebo po jedle?

tabletky

V jednom z článkov som vysvetľoval, prečo sa spolu s niektorými antibiotikami nesmú jesť mliečne výrobky. Podobnú neistotu vyvoláva otázka, či sa majú antibiotiká jesť pred jedlom, alebo až po ňom. Bohužiaľ u každého antibiotika je to iné a správnu odpoveď nájdete vždy v príbalovom letáku, mal by vám to povedať váš lekár, prípadne lekárnik pri vydávaní antibiotík.

Prečo sa podávajú antibiotiká nalačno

Nás ale zaujíma, prečo to tak je. Niektoré antibiotiká sa užívajú pred jedlom, s dostatočným predstihom. Dôvod je podobným ako pri mliečnych výrobkov. Spolu s potravou v žalúdku dochádza a pomalšiemu vstrebávanie antibiotík či viazanie účinnej látky na rôzne zložky potravy a tým k zníženiu ich účinku.

Príklady antibiotík, ktoré sa spravidla podávajú pred jedlom: Amoclen, Amoxihexal, Duomox, Ospamox, Augmentin, Amoxicilín, Amoxiklav, Oxacilín, Prostaphylin, Apo-Ampi, Ampicilín, Unasyn, V-penicilín, Ospen, Neloren, Sumamed, Rulid, Dalicin alebo SPORANOX.

Antibiotiká, ktoré sa podávajú s jedlom

U ďalších antibiotík je to presne naopak. Je vhodné ich podávať buď s jedlom, alebo po ňom. Opäť správnu informáciu nájdete na príbalovom letáku lieku. Dôvodom podávanie po jedle je neznášanlivosť žalúdka s antibiotikami. Nalačno tak môže dôjsť k podráždeniu žalúdka a napríklad zvracanie a podobne. To platí napríklad aj u zvierat, o čom som sa už raz presvedčil. Veterinár predpísal mačke antibiotiká a raz som zabudol dať je mačke až po jedle. Do 15 minút vyvrátil všetko, čo mala v žalúdku (len prášky a šťavy), ako jej ho samotnej podráždil.

Antibiotiká, ktorá sa spravidla podávajú s jedlom alebo až po ňom: Doxybene, Doxyhexal, Deoxymykoin, Biseptol, Oriprim, Primotren, Contrimoxazol al, Zinnat, Furantoin, Efloran, Entizol, SPORANOX alebo Nizoral.

Na dobe podávania nezáleží

Aby toho nebolo málo, sú samozrejme aj také antibiotiká, kde je to jedno: Podávanie spiramycínu, Klacid, Flukonazol, CIPHIN, Mykomax, Nolicin, Gyrablok, Ofloxin, Zanocin, Ciphin, Cifloxinal alebo Cipranol.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.